Certyfikaty NSF

KLASYFIKACJA ŚRODKÓW SMARNYCH DLA PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO WEDŁUG NSF 

 
                
 

NSF International - (National Sanitary Foundation) - to założona w 1944 r. niezależna amerykańska organizacja typu non-profit, która zajmuje się testowaniem i certyfikacją wyrobów związanych z przemysłem spożywczym. Produkty oznaczone "godłem" NSF przechodzą bardzo rygorystyczną procedurę kontrolną, która jest dodatkowo okresowo powtarzana i potwierdzana.

Początkowo NSF działała na rynku amerykańskim, ale obecnie jest jednostką audytorską, której wyniki są akceptowane niemal na całym świecie. Kadra NSF obejmuje najwyższej klasy mikrobiologów, toksykologów, chemików, inżynierów, specjalistów ds. bezpieczeństwa żywności, specjalistów ds. ochrony środowiska i zdrowia publicznego. Począwszy od roku 1997 współpracuje ze Światową Organizacją Zdrowia w zakresie jakości i bezpieczeństwa wody, bezpieczeństwa żywności i środowiska wewnętrznego.   

Klasyfikacja środków smarnych według NSF International - oleje i smary do kontaktu z żywnością

NSF jako międzynarodowy lider audytorów z zakresu przemysłu spożywczego wyznaczył standardy, które muszą być spełniane przez środki smarne w przemyśle spożywczym. Opracował też specjalną surową procedurę kontrolną, która m.in. weryfikuje zgodność danego produktu z amerykańskimi przepisami FDA czyli Food & Drug Administration. Certyfikaty NSF dla środków smarnych są akceptowane w przestrzeni międzynarodowej.


Klasyfikacja środków smarnych wg NSF International wygląda następująco:

Oleje i smary NSF H1

Środki smarne z certyfikatem NSF H1 dopuszcza się do stosowania w przemyśle spożywczym w sytuacjach, gdy może dochodzić tylko do przypadkowego kontaktu z żywnością czy pokrewnymi produktami spożywczymi. Akceptowalne zanieczyszczenie nie może przekroczyć 10 ppm (ang. parts per million). Środki smarne NSF H1 wolne są od metali ciężkich oraz czynników rakotwórczych czy mutagennych. To najczęściej stosowane produkty smarownicze w branży spożywczej. Wszystkie oleje czy smary do maszyn spożywczych, które są wykorzystywane w procesie produkcji muszą posiadać tę certyfikację, jeśli zachodzi choćby minimalne ryzyko skażenia produktu.  

 Oleje i smary z certyfikatem NSF H2

Standardowe środki smarne oznaczone certyfikatem NSF H2 to produkty dopuszczone do stosowania w przemyśle spożywczym w sytuacjach, gdy nie występuje ryzyko zanieczyszczenia nimi produktów żywnościowych. W praktyce sprowadza się to właściwie do tego, że można ich używać tylko w otoczeniu technologicznym. Zanieczyszczone produkty żywnościowe muszą zostać poddane procesowi zniszczenia.

 Oleje i smary - certyfikat NSF H3 (3H)

Środki smarne z certyfikatem NSF H3 mogą mieć bezpośrednią styczność z produktami żywnościowymi. Wykorzystuje się je w procesach produkcji spożywczej (np. oleje roślinne, oleje białe), a także jako środki przeciwrdzewne i czyszczące. Zapobiegają również przywieraniu składników spożywczych do różnych powierzchni w procesie produkcji i obróbki, np. do narzędzi, rusztów czy form. 

 Oleje i smary z certyfikatem NSF ISO 21469

NSF ISO 21469 określa wymagania higieniczne dotyczące formułowania, wytwarzania i stosowania smarów, które mogą mieć kontakt z produktami spożywczymi. To norma powszechnie uznawana na arenie międzynarodowej. Generalnie stanowi ona rozszerzenie klasyfikacji H1 (oleje i smary dopuszczone do przypadkowego kontaktu z żywnością). Zarówno certyfikaty ISO 21469, jak i rejestracje H1 obejmują przeglądy receptur produktowych i oznakowania, ale ISO 21469 idzie o krok dalej, koncentrując się również na kontroli jakości procesu wytwarzania środków smarnych, a także sprawdzaniu, czy posiadają one odpowiednie opakowania i czy w tym obszarze nie ma ryzyk związanych z zanieczyszczeniem czy skażeniem. Smary posiadające certyfikację ISO 21469 są powszechnie wykorzystywane przez producentów żywności i napojów. Muszą być również stosowane w przemyśle farmaceutyczny, kosmetycznym oraz paszowym.

 Oleje i smary ze znakiem HALAL i KOSHER, a certyfikacja NSF

                      


Osobną grupą środków smarnych przeznaczonych do stosowania w przemyśle spożywczym są oleje i smary z certyfikatami HALAL i KOSHER, które potwierdzają zgodność tych produktów z zasadami religijnymi islamu i judaizmu. Jednak HALAL i KOSHER nie mają bezpośredniego powiązania z certyfikacją NSF, która odnosi się przede wszystkim do kwestii zdrowotnych. Mimo to bardzo często certyfikaty te występują wspólnie przy produktach smarnych przeznaczonych do stosowania w branżach spożywczych. Dedykowany środek smarny dla przemysłu spożywczego, niezależnie od specyficznych wymogów wyznaniowych (czym nie zajmuje się NSF), musi spełniać rygorystyczne normy zdrowotne objęte poszczególnymi certyfikacjami NSF. Certyfikację NSF należy traktować jako obligatoryjną, a "religijną" jako uzupełniającą.
    


Masz pytanie? Interesują cię oleje i smary do kontaktu z żywnością? Chcesz zamówić smary spożywcze H1? Może nie wiesz jaki zastosować smar do maszyn spożywczych NSF H1/H2/H3? Zgłoś się do nas. Na pewno znajdziemy satysfakcjonujące rozwiązanie!

 
 
 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl